top of page

TARAS ŞEVÇENKO KİMDİR?

Taras Shevchenko (1814-1861) 

11 yaşında yetim kalan Shevchenko, St. Petersburg'a çıraklık yapmak ve doğal sanatsal yeteneklerini sürdürmek için Rus aristokratının evinde bir serf olarak görev yapmak zorunda kaldı. 1838'de, yetenekli illüstratör Sanat Akademisi'nde alkışlanan Karl Briullov ile çalışmaya başladı. Shevchenko, görsel sanatlarda son derece yetenekli bir ressam olarak çok başarılıydı, ancak yaratıcılığı ve sanatsal ifadesi bir tuval ve fırçanın sınırlarını hızla aştı ve kalemle kağıda döktüklerini buldu.

1840 yılında ilk şiir koleksiyonu olan Kobzar, 19'uncu yüzyılın ortalarında, yazarın takma adı ve Ukrayna'nın edebi yenilenmesi ile eşanlamlı bir isim olarak ünvanını paylaştı. Ukrayna yazımı için yeni bir yön çizdi ve Ukrayna ve halkının müreffeh potansiyeli tarafından teşvik edilen bir milliyetçi harekete ilham verdi. Shevchenko, 1840'lı yıllarda Rusya'dan Ukrayna'ya gitti ve alt sınıfa dayatılan sert ekonomik koşullar yüzünden büyük bir şaşkınlığa uğradı. Bu ziyaretler Shevchenko'ya derinden ilham verdi. Hem kendi yerli Ukraynaca hem de Rus dilinde yazarken, Shevchenko'nun şiiri Ukrayna ulusal felsefesine yönelik düşüncelerini araştırdı ve zalimce kötü muamelede hükümetin baskıcı saltanatına karşı çıktı ve yoksullaşmış alt sınıfları göz ardı etti.

Şevçenko'nun Ukraynalı zeka ve devrimci Nikolay Kostomarov ile diğer Kardeşler Kardeşleri arasındaki siyasi katılımı, Slav uluslarının kendi kaderini tayin ve siyasi kurtuluşuna verdiği desteği artırdı. Shevchenko, Rus İmparatoru I. Nicholas ve ailesi hakkında açık bir saldırıya yer veren The Dream (The Son) adlı kitabın yayınlanmasından sonra hemen tutuklandı. İddia edilen bu ihanet eylemi, fiziksel işkence biçiminde acımasız bir cezalandırmaya yol açtı. Şair ve ressam daha sonra hapsedildi ve en sonunda Rus ordusu üyeleriyle Orsk'a sürüldü.

Shevchenko'nun çalışması, Ukrayna dili ve ulusal kimliğinin devrim niteliğinde yeniden canlandırılmasını teklif etti. Serinletici bir zarafet ve kesinlik ile yazılmış olan şiiri, Ukraynalı yazıların hiçbir zaman sahip olmadığı bir şekilde özellikle Ukrayna kimliğini eklemiştir. Şairin en kayda değer eseri olan Haidamaky, politik eğilimleri nedeniyle 1841'de çok tartışmaya açıldı. Ünlü Ukraynalı bilim adamlarının ve entelektüellerinin bir çemberinin saygın ve saygın bir üyesi olarak, Shevchenko, alt sınıf köylülerin siyasi isyanından ve Ukrayna'da yaşayan Polonya aristokrasisine karşı ayaklanmasından esinlenmiştir. Şiirleri ve resimleri bugün hâlâ rejimi devirerek susturulanların şiddetli devrimci ruhunu barındırıyor.

bottom of page